Hi there! Thank you for visiting this website.

My name is Alper Çağrı Kökcü and I am an architect. I was born in Ankara, Turkey and lived eight years in Moscow, Russia right after my graduation. I believe living abroad is a precious opportunity since it widens your world by involving to other cultures. It also helps you to understand yourself better and get deeper in your own mind where surprisingly there is a lot to discover.

For the same reason traveling is one of my passions. Visiting a new place, exploring new cultures and even just being on the roads trigger me eagerly. One of the good sides of traveling is that it helps us to be open, tolerant and fair while giving us real samples of life to have better understanding of our world.

In that sense meeting with an open-minded person is one of the precious incidents in this world. Here on this website while I am collecting my photo albums I am also hoping to have a place where we can share our ideas together. Most of my posts are architecture oriented, but I am also covering art and history topics as well. I am hoping that you will find something interesting for yourself here.

This is also a place for me to get away from our fast, business focused daily routines, a place where I let my friendly alter ego speak freely.

Welcome to my journey!


alter ego * 

NOUN the other I, second self

ORIGIN 16. c. Latin

* For sure no need to exaggerate this by dividing our mind into different characters.

Like as our thoughts -no matter how different they are from each other- make us who we are,

all of us make this world as a whole planet.

Alper and his wife Tanya, somewhere in Russia. /  Alper ve eşi Tanya, Rusya'da bir yerde.

Alper and his wife Tanya, somewhere in Russia. / Alper ve eşi Tanya, Rusya'da bir yerde.

Merhaba! Bu siteyi ziyaret ettiğin için teşekkür ederim.

İsmim Alper Çağrı Kökcü ve ben mimarım. Ankara’da doğdum ve mezun olduktan hemen sonra Rusya’nın başkenti Moskova’da sekiz sene yaşadım. Başka kültürlere müdahil olarak dünyanı genişlettiğinden dolayı yurtdışında yaşamayı çok değerli bir fırsat olarak görüyorum. Aynı zamanda kendini ve şaşırtıcı derecede keşfedilecek çok şey barındıran aklını da daha iyi anlamana yardımcı oluyor.

Tam da bu sebepten gezmek en büyük tutkularımdan birisi. Yeni bir yeri ziyaret etmek, yeni bir kültürü keşfetmek ve aslında yalnızca yolda olmak bile beni heyecanla harekete geçiren şeylerdir. Gezmenin güzel yanlarından biri de, hayattan sunduğu gerçek örneklerle dünyayı daha iyi anlamamızı sağlayarak; bizlere açık, hoşgörülü ve adil olmamız konusunda yardım etmesidir.

Bu sebepten açık yürekli bir insanla tanışmak da dünyadaki en değerli hadiselerden biridir. Bu sitede foto albümlerimi toparlarken, bir yandan da fikirlerimizi paylaşabileceğimiz bir ortam da edinmiş olacağımızı umuyorum. Yayınların çoğu mimariyi temel alsa da, zaman zaman sanat ve tarih konularını da işliyor olacağım. Umarım kendin için ilgi çekici bir şeyler bulabilirsin burada.

Burası benim için hızlı ve iş odaklı günlük rutinlerimizden kaçtığım, dostane alter egomu özgürce konuşturduğum bir yer aynı zamanda.

Yolculuğuma hoş geldin!


alter ego *

İSİM öteki ben, diğer öz

KÖKEN 16. yy. Latince

* Tabii ki, aklımızı başka karakterlere bölerek bunu abartmaya gerek yok.

Nasıl ki, birbirlerinden ne kadar farklı olsalar da kafamızdaki farklı düşünceler

bizleri biz yapan şeylerse; bu dünyayı bir bütün gezegen yapan şey de bizleriz, hepimiziz.