alper.jpg

HELLO!

I’m Alper Kokcu. Join my journey where I am exploring cultures and ideas via the connection of art, nature and architecture.

Trehgornaya Manufaktura

Trehgornaya Manufaktura

Trehgornaya Manufactory, founded in 1799, is one of the oldest textile mills in Moscow. Recently most of its buildings have been turned into restaurants, offices and night clubs. They are organizing temporary galleries, activities and concerts in some of these buildings and on the main yard.

These photos were taken on Urban Sound Festival with the band Unkle in the summer of 2015 and on the 5th Moscow International Biennale of Young Art in the summer of 2016.

Trehgornaya Manufaktura 1799 yılında kurulmuştur ve Moskova'nın en eski dokuma işliklerinden biridir. Günümüzde arazisindeki binaların birçoğu yemek, çalışma ve eğlence mekânlarına dönüştürülmüştür. Bu binaların bir kısmında ve ana avluda geçici etkinlikler ve sergiler düzenlenir.

Buradaki fotoğraflar 2015 yazında Unkle’ın da sahne aldığı Urban Sound etkinliğinde ve 2016 yazında düzenlenen 5. Uluslararası Moskova Genç Sanatçılar Bienali’nde çekilmiştir.Aquamarine

Aquamarine

After Eight Years

After Eight Years