alper.jpg

HELLO!

I’m Alper Kokcu. Join my journey where I am exploring cultures and ideas via the connection of art, nature and architecture.

Vitrupe

Vitrupe

On the eighth day of our Baltic trip, we were driving north while the Baltic Sea was coming along with us on our left. This road, from Riga to Tallinn, like she was trying to say us something, was getting close to the sea while we were reaching to Estonian border. We listened her carefully, got out from our car and let ourselves lost in a unique serenity where Vitrupe river meets with the sea.

Jurmala with its huge beach impressed us very much one day ago, however this time being completely alone in this tranquility, effected our feelings even more deeply.

In the middle of quite whiteness we, two little dots hugged each other.

Baltık turumuzun sekizinci gününde, solumuzda Baltık Denizi bize eşlik ederken kuzeye doğru yol alıyorduk. Riga’dan Tallinn’e uzanan bu yol, bize bir şeyler anlatmak istercesine, Estonya sınırına ulaşmak üzereyken denize çok yaklaşmıştı. Onun sesine kulak verdik ve Vitrupe nehrinin denizle buluştuğu bu yerde aracımızdan inip kendimizi eşsiz bir dinginliğin içine bıraktık.

Bir önceki gün ziyaret ettiğimiz Jurmala’nın devasa sahili de bizi çok etkilemişti ancak bu sefer bu sakinliğin ortasında tamamen yalnız oluşumuz, hislerimizi daha da derinden etkiliyordu.

Sessiz beyazlığın ortasında biz, iki küçük iz birbirimize sarıldık.From Tanya's phone. Tanya'nın telefonundan


A Ferry to Helsinki

A Ferry to Helsinki

Jurmala

Jurmala