alper.jpg

HELLO!

I’m Alper Kokcu. Join my journey where I am exploring cultures and ideas via the connection of art, nature and architecture.

The Sandcrawler

The Sandcrawler

The Sandcrawler is an office building in Singapore, named after the moving fortresses used by Jawas, the creatures from the movie of Star Wars. The building is designed by Andrew Bromberg from Aedas Architects and it serves as the regional headquarter of Lucasfilm.

It’s not only its iconic and strong image which makes me amazed, but also the green all around the building, penetrating inside through the yard up to the balconies. You get lost in this small forest, even without noticing the building itself. This is definitely an office which I would love to work in.

Photos are from the autumn of 2016.

Sandcrawler, ismini Yıldız Savaşları’ndan Jawaların kullandığı hareketli kalelerden alan Singapur’da bir ofis binasıdır. Aedas Mimarlık’tan Andrew Bromberg tarafından tasarlanmıştır ve bina Lucasfilm’in bölgesel idare merkezi olarak hizmet etmektedir.

Simgesel ve güçlü görüntüsünün yanında, binayı çepeçevre saran, avluyla içine kadar girip, yukarıya balkonlarına kadar çıkan yeşil alanlar da beni çok etkiledi. Bu küçük ormanda binayı fark etmeden kaybolmak mümkün. Burası kesinlikle çalışmak isteyeceğim bir ofis.

Fotolar 2016 güzünden.Reflections

Reflections

Gardens by the Bay

Gardens by the Bay