alper.jpg

HELLO!

I’m Alper Kokcu. Join my journey where I am exploring cultures and ideas via the connection of art, nature and architecture.

Reflections

Reflections

Reflections at Keppel Bay in Singapore is a project by Daniel Libeskind, his first residential development in Asia. The project doesn’t have only those curved towers, but lots of villas as well. So the area is huge and we had to make a huge circle around.

This luxury waterfront residential complex definitely has a charm, however I had a feeling that the flame-like towers are better as an icon when you are far from them, rather than a shelter under.

Photos are from our trip in the autumn of 2016 and you will also see the Corals project, another residential site by Daniel Libeskind, which is nearby.

Reflections (Yansımalar) Singapur Keppel koyunda Daniel Libeskind tarafından tasarlanmış bir projedir ve onun Asya’daki ilk konut yapısıdır. Projede eğri kulelerin dışında fazlasıyla villa da bulunuyor. Dolayısıyla arazisi oldukça büyük, bu yüzden gezinirken geniş bir daire çizdik etrafında.

Rıhtımdaki bu lüks yapıların kesinlikle çekici bir yanı var, ancak bence alev görünümlü kuleler sığınılacak bir yerden ziyade, uzaktan bir simge olarak algılandığında daha etkileyici.

Fotolar 2016 güzündeki gezimizden ve burada bu projenin çok yakınındaki bir başka Daniel Libeskind konut projesi olan the Corals projesini de göreceksin.


An Apartment Building from the Corals.

An Apartment Building from the Corals.


The Star

The Star

The Sandcrawler

The Sandcrawler