alper.jpg

HELLO!

I’m Alper Kokcu. Join my journey where I am exploring cultures and ideas via the connection of art, nature and architecture.

Lasalle

Lasalle

Lasalle - College of the Arts, designed by RSP Architects, was the last educational building that we visited during our Singapore trip in the autumn of 2016. As I mentioned before on my post about Sota, Lasalle is also fully open to everyone.

Educational buildings in Singapore, which we saw, didn’t have high fences or security posts. They were warmly welcoming instead, which allows you to get involved with the works that being created or the issues discussed in those places. This is fantastic.

Therefore, we could be able to discover Lasalle’s halls, corridors, classes, common areas, simply almost every corner. I also liked the idea that the whole campus from outside looks like a giant box with a flat black surface, but when you get inside you have couple of different buildings with dynamic surfaces all connecting to each other.

RSP Mimarlık tarafından tasarlanan Lasalle – Sanat Koleji, 2016 güzündeki Singapur gezimizde ziyaret ettiğimiz son eğitim binasıydı. Daha önceden Sota hakkındaki yazımda da belirttiğim gibi, Lasalle de herkese tamamen açık bir yer.

Singapur’da gördüğümüz eğitim binalarında yüksek korkuluklar ya da güvenlik noktaları yoktu. Tersine hepsi öyle davetkârdı ki, içeride olan bitenlere, tartışmalara kendinizi dâhil edebiliyorsunuz. Bu harika.

Bu sebepten Lasalle’in salonlarını, koridorlarını, sınıflarını, ortak alanlarını, neredeyse her köşesini keşfedebildik. Aynı zamanda kampüsün dışarıdan düz siyah yüzeyli koca bir kutu gibi görünmesine rağmen, içeriye girdiğinizde hareketli yüzeyleri olan ve birbirlerine bağlanmış birkaç binayla karşılaşıyor olmanızı da beğendim.Corners of Singapore

Corners of Singapore

Selegie House

Selegie House