alper.jpg

HELLO!

I’m Alper Kokcu. Join my journey where I am exploring cultures and ideas via the connection of art, nature and architecture.

Penang Street Art

Penang Street Art

Penang street art is one of the top things, which makes you talk about after your trip to the island. There are tons of unique samples mostly gathered on George Town.

Lithuanian artist Ernest Zacharevic is probably the main reason why street art became so popular in Penang, after his commissioned works for George Town Festival in 2012. Not only on this island, but he has also beautiful works in many other cities of the world.

However, Penang offers more: There are also dozens of metal sculptures on walls throughout George Town, supported by Penang Tourism Board to provide a fun way to tell the history of the streets. 101 Lost Kittens, another project by Thai artist Natthapon Muangkling and Malaysian artists Lousie Low and Tang Yeok Khang, is a collection to create awareness to street animals. And much more with different styles and manners.

I also added to this album of mine some photos of the signboards with amazing fonts, which can be found easily on the corners of the island. / The autumn of 2016.

Penang sokak sanatı, adayı ziyaretinizden sonra üzerinde konuşmak isteyeceğiniz ilk şeylerden biridir. Çoğunluğu George Town’da toplanmış olan onlarca eşsiz örnek var adada.

Litvanyalı sanatçı Ernest Zacharevic’in 2012 yılındaki George Town Festivali’nde sergilenmek üzere yetkilendirilen çalışmaları Penang’de sokak sanatının bu kadar ünlü olmasında muhtemelen en büyük rolü oynuyor. Yalnızca bu adada değil, sanatçının dünyanın başka şehirlerinde de çok güzel çalışmaları mevcut.

Ama Penang daha fazlasını sunuyor: Penang Turizm Kurulu tarafından desteklenen ve sokakların hikayelerini eğlenceli bir yolla sunmayı hedefleyen onlarca metal duvar heykeli George Town sokalarında boy gösteriyor. Taylandlı sanatçı Natthapon Muangkling ve Malezyalı sanatçılar Lousie Low ve Tang Yeok Khang’in 101 Kayıp Kedi Yavrusu isimli çalışmaları da, sokak hayvanlarına vurgu yapan bir başka proje. Ve farklı çeşit ve yaklaşımla daha fazlası.

Ben bu albümüme, adanın köşelerinde kolaylıkla bulunan ve şahane yazı karakterleri olan tabelalardan da bazı örnekler ekledim. / 2016 güzü.Sometimes there were long queues and it was hard to take a photo without someone interrupting. So I decided to use others as models.

Bazen o kadar uzun sıra oluyordu ki, birileri fotoya dahil olmadan çekim yapmak çok zorlaşıyordu. Ben de, bazı insanları model olarak kullanmaya karar verdim.


Han Jiang Temple

Han Jiang Temple

George Town

George Town