alper.jpg

HELLO!

I’m Alper Kokcu. Join my journey where I am exploring cultures and ideas via the connection of art, nature and architecture.

Han Jiang Temple

Han Jiang Temple

Han Jiang Ancestral Temple was -for me- the most amazing building we’ve been on our Malaysian trip in the autumn of 2016. The temple was built by Teochew people, who are Chinese people speaking Teochew dialect. They were immigrants from China to Penang at the end of the 19th century.

I loved how humble this place is. From outside it is just a simple door, nothing more. When you enter through that door, a spacious yard met you first and it is like visiting a friend rather than a temple.

At the other end of that yard, there is another door which brings you to another yard. This time smaller and closer one. That yard is also very welcoming and offers you shadows on the corners.

There you meet the third door, which lets you in a hall with colorful signboards, ancestral tablets of deceased Teochews and dragon statues around.

I admired this step by step invitation, it was so wonderful and modest.

Han Jiang Tapınağı, 2016 güzündeki Malezya gezimizde ziyaret ettiğimiz binalar içerisinde bence en etkileyici olanıydı. Tapınak, Teochew lehçesiyle konuşan Çinliler tarafından, yani Teochew halkı tarafından yapılmış. Onlar 19ncu yüzyılın sonlarında Çin’den Penang’e göç edenlermiş.

Bu yerin mütevazılığına bayıldım. Dışarıdan yalnızca bir kapı burası, daha fazlası değil. O kapıdan içeri girdiğinizde de, sizi genişçe bir avlu karşılıyor ve bu, bir tapınağa gelmekten ziyade, bir arkadaşınızı ziyaret ediyormuş hissi yaratıyor.

O avlunun diğer tarafında sizi başka bir avluya geçiren bir kapı daha var. Bu kez daha küçük ve daha kapalı bir avlu bu. Bu avlu da davetkâr ve kenarlarında size gölge alanlar sunuyor.

Orada üçüncü bir kapı daha var ve bu kapı; sizi renkli tabelaların, vefat etmiş Teochew’luların kitabelerinin ve ejderha heykellerinin olduğu bir salona taşıyor.

Buradaki bu adım adım davete hayran kaldım. Şahane ve oldukça da alçakgönüllü.


han-jiang-temple-02.jpg

Kek Lok Si

Kek Lok Si

Penang Street Art

Penang Street Art