alper.jpg

HELLO!

I’m Alper Kokcu. Join my journey where I am exploring cultures and ideas via the connection of art, nature and architecture.

Kek Lok Si

Kek Lok Si

Kek Lok Si, located on a hilltop on Malaysian island Penang, is the largest Buddhist temple in the country. When we visited this place in the autumn of 2016, our journey started with a turtle pond, known as the Liberation Pond. According to Chinese tradition, turtles symbolize a long life and endurance.

We continued to climb and reached the middle section with temple houses, gardens and a pagoda, where I could take photos of beautiful roof tiles.

The last section on the top had a huge statue of Kuan Yin, the Goddess of Mercy and more gardens.

Kek Lok Si, Malezya adasi Penang’de bir tepede yer alır ve ülkenin en büyük Budist tapınağıdır. 2016 güzünde burayı ziyaret ettiğimizde, bizi önce Azat Gölet’i olarak da anılan bir kaplumbağa havuzu karşıladı. Çin geleneğine göre kaplumbağalar uzun yaşamı ve dayanıklılığı simgeliyorlar.

Tırmanmaya devam ettik ve tapınak evleri, bahçeler ve pagodanın olduğu orta kısma ulaştık. Burada güzel çatı kiremitlerinin fotolarını çekebildim.

En tepedeki son kısımda ise Kuan Yin’in yani Merhamet Tanrıçası’nın devasa heykeli ve daha fazla bahçe bulunuyordu.Dhammikarama

Dhammikarama

Han Jiang Temple

Han Jiang Temple