alper.jpg

HELLO!

I’m Alper Kokcu. Join my journey where I am exploring cultures and ideas via the connection of art, nature and architecture.

Eating in Penang

Eating in Penang

Traveling and being a tourist has always a charm, which makes us to follow unknown roads. Exploring a new place, discovering something unfamiliar and finding yourself in a new culture is tempting as it helps to understand the world and also yourself directly.

When we visited the Malaysian island Penang in the autumn of 2016, this discovery offered us something more: Yes, our eyes were amazed what we saw, but eating the incredibly tasty and various Asian food was the most interesting part of our trip.

It is a great feeling to know that there are tons of new tastes to try and make yourself excited like a child. Eating in Penang is a dream for foodies.

Gezgin olmanın, sizi peşinden yollara sürükleyecek cazip bir yanı her zaman vardır. Yeni bir yeri keşfetmek, bilinmeyenle yüzleşmek ve kendini yeni bir kültür içinde bulmak oldukça çekicidir ki; bunun, dünyayı ve hatta doğrudan kendisini daha iyi anlamasında insana yardımı dokunur.

Malezya adası Penang’i 2016 güzündeki ziyaretimizde, bu keşif bize daha fazlasını da sunuyordu: Evet, gördüklerimizden etkilenmiştik ama inanılmaz lezzetli ve çeşitli Asya yemeklerini tatmak, bu gezinin en ilginç tarafıydı.

Hala deneyecek onlarca yeni tadın olduğunu bilmek ve kendini çocuk gibi sevindirebilmek, çok güzel bir duygu. Penang’de yemek, tatbilirler için bir rüya.Khoo Kongsi

Khoo Kongsi

Dhammikarama

Dhammikarama