alper.jpg

HELLO!

I’m Alper Kokcu. Join my journey where I am exploring cultures and ideas via the connection of art, nature and architecture.

Gunung Raya

Gunung Raya

Gunung Raya is the highest peak of the Langkawi island. It was cloudy with a dramatic atmosphere when we drove up here on our visit in the autumn of 2016. You can also climp here if you are willing to walk over four thousand steps but as it seen from the top this is not a popular way to do.

On our way back once we left the clouds up and behind we take a look over the city, saw young motorcycle guys and met with a dusky leaf monkey.

Gunung Raya, Langkawi adasının en yüksek tepesidir. 2016 güzündeki ziyaretimizde buraya çıktığımızda tepe bulutlarla kaplıydı ve bu gizemli bir hava yaratıyordu. Buraya dört bin kadar basamağı tırmanmak niyetindeyseniz yürüyerek de çıkmak mümkün, ancak zirveden göründüğü kadarıyla bu patika pek tercih edilmiyor.

Geri dönüş yolunda bulutları tepemizde bırakıp şehre yukarıdan göz attık, bir grup gencin motosiklet çetesiyle karşılaştık ve bir gölgeli yaprak maymuyla tanıştık.


gunung-raya-langkawi-01.jpg
gunung-raya-langkawi-02.jpg
gunung-raya-langkawi-03.jpg
gunung-raya-langkawi-04.jpg
gunung-raya-langkawi-05.jpg
gunung-raya-langkawi-06.jpg
gunung-raya-langkawi-07.jpg
gunung-raya-langkawi-08.jpg
gunung-raya-langkawi-09.jpg
gunung-raya-langkawi-10-dusky-leaf-monkey.jpg
gunung-raya-langkawi-11-dusky-leaf-monkey.jpg
gunung-raya-langkawi-12.jpg
gunung-raya-langkawi-13.jpg
gunung-raya-langkawi-14.jpg
gunung-raya-langkawi-15.jpg

Telaga Harbour Marina

Telaga Harbour Marina

Just a Rice Farm

Just a Rice Farm