alper.jpg

HELLO!

I’m Alper Kokcu. Join my journey where I am exploring cultures and ideas via the connection of art, nature and architecture.

Petronas Towers

Petronas Towers

Petronas Twin Towers, designed by Cesar Pelli, were the highest buildings of the world when they completed in 1998. In our fast days ‘being the tallest’ does not mean much since the list changes quickly, however it is a fact that these towers are one of the main landmarks of Kuala Lumpur which is rapidly and crazily growing.

The buildings have a simple and clean look. Pelli used the Rub el Hizb, an important symbol for Islamic cultures (represented as two overlapping squares), as the footprints of the towers. Interesting that these buildings are made of high strength reinforced concrete rather than a structural steel. / The autumn of 2016

Cesar Pelli tarafından tasarlanmış olan Petronas İkiz Kuleleri, 1998 yılında tamamlandıklarında dünyanın en yüksek yapılarıydı. Günümüzün hızlı seyrinde ‘en yüksek olmak’ çok fazla bir şey ifade etmiyor olsa da, bu binaların çok hızlı ve çılgınca büyüyen Kuala Lumpur’un ana simgelerinden biri olduğu bir gerçek.

Binaların basit ve temiz bir görünümü var. Pelli, İslam kültüründe önemli bir simge olan Rub el Hizb’i (iki karenin takışmasını gösterir) binaların plan izi olarak kullanmış. İlginç olanıysa, binaların çelik strüktürden ziyade güçlendirilmiş betonarmeden oluşmasıdır. / 2016 güzü

petronas-towers-01.jpg
petronas-towers-02.jpg
petronas-towers-03.jpg
petronas-towers-04.jpg
petronas-towers-05.jpg
petronas-towers-06.jpg
petronas-towers-11.jpg
petronas-towers-12.jpg
petronas-towers-13.jpg
petronas-towers-14.jpg
petronas-towers-15.JPG
petronas-towers-20.jpg
petronas-towers-21.jpg
petronas-towers-22a.jpg
petronas-towers-22b.jpg
petronas-towers-27.jpg
petronas-towers-28.jpg

Hotel Lantern

Hotel Lantern

Batu Caves

Batu Caves