alper.jpg

HELLO!

I’m Alper Kokcu. Join my journey where I am exploring cultures and ideas via the connection of art, nature and architecture.

Kuala Lumpur

Kuala Lumpur

Kuala Lumpur, as refered by most locals as KL, is the capital of Malaysia. It was the last stop on our Asian trip in the autumn of 2016 and it made us face the big city life once again right after the calm and quite heaven-like island Langkawi.

We stayed only couple of days and of course it was not enough to explore the whole city nor to get used to the chaos of it, however we could see the legendary Petronas Towers, a Hindu place of worship Batu Caves and Guan Di Temple; we met with the Klang River running heavily through the city and we walked around the Chinese Town and the Merdeka Square.

Kuala Lumpur yada çoğu yerlinin söylediği gibi KL, Malezya’nın başkentidir. 2016 güzündeki Asya ziyaretimizdeki son durağımız olan Kuala Lumpur, dingin ve sakin cennet adası Langkawi’den sonra bizi büyük şehir hayatının gerçekleriyle yeniden yüzleştirdi.

Kaldığımız birkaç gün, bu büyüklükteki bir şehri keşfetmeye yada bize sunduğu hengameye alışmaya tabii ki yetmedi ancak efsanevi Petronas Kuleleri’ni, Hindular için kutsal bir ibadet yeri olan Batu Mağaraları’nı ve Guan Di Tapınağı’nı gördük; başkentin ortasından ağır ağır akıp geçen Klang Nehri ile tanıştık ve Çin Mahallesi’nde ve Merdeka Meydanı’nda gezindik.


Central Market in China Town

Central Market in China Town

Dayabumi Complex

Dayabumi Complex

The entrance of the Sin Se Ya Temple

The entrance of the Sin Se Ya Temple

Sri Mahamariamman Temple

Sri Mahamariamman Temple

Sultan Abdul Samad Building on Merdeka Square

Sultan Abdul Samad Building on Merdeka Square

Petronas Towers by Cesar Pelli

Petronas Towers by Cesar Pelli

Batu Caves

Batu Caves

Masjid Jamek where Klang river meets with Gombak river

Masjid Jamek where Klang river meets with Gombak river

kuala-lumpur-13.jpg

Guan Di, a Taoist temple in the center of Kuala Lumpur, was built in 1888 and dedicated to the ancient Chinese general Guan Di, a great warrior who was skilled at using guan dao, a polearm style weapon.

Guan Di, Kuala Lumpur’un merkezinde 1888’de inşa edilmiş ve eski büyük savaşçı, mızrak silahı ustası Çin generali Guan Di’ye adınmış bir Taoist tapınaktır.

kuala-lumpur-guan-di-temple-01-entrance.jpg

The old Kuala Lumpur Railway Station was built in 1892, which looks similar to the Sultan Abdul Samad building in Merdeka Square. The station needs some touches inside though.

Eski Kuala Lumpur Tren İstasyonu 1892’de inşa edilmiş ve Merdeka Merkezi’ndeki Sultan Abdülsamet Binası’na benziyor bir miktar. Bina içine biraz el atmak lazım gibi duruyordu.

kuala-lumpur-14-old-railway-station.jpg
kuala-lumpur-15-old-railway-station.jpg
kuala-lumpur-20.jpg
kuala-lumpur-21.jpg
kuala-lumpur-22.jpg
kuala-lumpur-23.jpg
kuala-lumpur-24.jpg

Some corners of Kuala Lumpur. Kuala Lumpur’un bazı köşeleri

kuala-lumpur-25-corners.jpg
kuala-lumpur-36.jpg
kuala-lumpur-45.jpg

Batu Caves

Batu Caves

A Small Fishing Village

A Small Fishing Village