alper.jpg

HELLO!

I’m Alper Kokcu. Join my journey where I am exploring cultures and ideas via the connection of art, nature and architecture.

Hotel Lantern

Hotel Lantern

Hotel Lantern is a project by ZLG Design, located in the center of Kuala Lumpur, in China Town. It was our accomodation address in Kuala Lumpur during our Asian trip in the autumn of 2016.

The dark colored bricks on the facade create a nice texture. The facade also allows natural ventilation. However natural air cannot reach the hotel rooms, which faces only inner yard with fixed windows, not the streets. In addition to that, the extremely tiny rooms ignoring the functionality made me question the minimalism in architecture.

They also had unresponsible and unhelpful staff, which made our worst hotel experience till that day.  

Lantern Otel, Kuala Lumpur’un merkezinde Çin Mahallesi’nde ZLG Tasarım tarafında tasarlanmış bir projedir. 2016 güzündeki Asya gezimizde Kuala Lumpur’daki konaklama adresimiz burasıydı.

Binanın koyu renk tuğlalarla yaratılmış yarı geçirgen cephesinin güzel bir dokusu var. Bu cephe aynı zamanda binanın doğal olarak havalanmasına da olanak sağlıyor. Ancak sokağa bakamadığınız her biri iç avluya bakan sabit pencereli odalarda doğal havalandırma yok. Buna odaların işlevselliği gözardı edecek kadar dar olmasını ekleyince, bu bina bana mimaride minimalizmi sorgulattı.

Bir de otelin sorumsuz ve yardım etmeye hiç yanaşmayan kadrosu vardı ki, o güne kadarki en kötü otel deneyimimizi yaşamış olduk.


hotel-lantern-kuala-lumpur-01.jpg
hotel-lantern-kuala-lumpur-02.jpg
hotel-lantern-kuala-lumpur-03.jpg
hotel-lantern-kuala-lumpur-04.jpg
hotel-lantern-kuala-lumpur-05.jpg
hotel-lantern-kuala-lumpur-10.jpg
hotel-lantern-kuala-lumpur-11.jpg
hotel-lantern-kuala-lumpur-12.jpg
hotel-lantern-kuala-lumpur-13.jpg
hotel-lantern-kuala-lumpur-16.jpg
hotel-lantern-kuala-lumpur-17.jpg
hotel-lantern-kuala-lumpur-18.jpg

Klang River

Klang River

Petronas Towers

Petronas Towers