alper.jpg

HELLO!

I’m Alper Kokcu. Join my journey where I am exploring cultures and ideas via the connection of art, nature and architecture.

A Dog Shelter in Ankara

A Dog Shelter in Ankara

Last weekend my friend Omer offered us to join them to help the owners of a dog shelter* in Yakupabdal, a village located southeast of Ankara. We joined this beautiful team to support them and also -let me be honest- to clear my mind away from tons of photos I had to organize and edit for this blog which I was neglecting for a while.

Geçtiğimiz haftasonu dostum Ömer, Ankara’nın güneydoğusundaki Yakupabdal civarındaki bir köpek barınağına yardımda bulunacaklarını* ve kendilerine katılmamızı önerdi. Hem bir miktar destek olabilmek amaçlı hem de -itiraf edeyim- uzun ara verdiğim blog için toparlamam gereken yüzlerce fotoğrafın verdiği rahatsızlıktan da kaçmak adına bu güzel ekibe dahil olduk.


dog-shelter-in-ankara-01.jpg

We reached the shelter through a heavy fog and cold weather. / Yoğun sisli ve kar yağışlı soğuk bir havanın içinden barınağa vardık.

dog-shelter-in-ankara-02.jpg

Trying to warming ourselves up all together. / Ateş başında köpeklerle birlikte ısınmaya çalıştık.

dog-shelter-in-ankara-03.jpg

I find the curious look of this puppy fascinating even he is out of camera’s focus and far behind the fences. / Çitin ardında, kameranın odak noktasından uzakta da olsa yavru köpeğin merak dolu bakışları bence çok etkileyici.

dog-shelter-in-ankara-04.jpg

Omer who is always supportive to the animals from the day I knew him for years and his new fan. Another animal lover behind him who is slightly struggling by this love and behind him some other who is just enjoying walking around. / Kendisini tanıdığımından beri hayvanlara sevgisini ve yardımını esirgemeyen Ömer ve yeni bir hayranı. Onun ardında bu sevgiyi onun kadar iyi idare edemeyen bir başka hayvan sever ve onun da ardında olan bitenden bağımsız keyifle yürüyen bir diğeri.

Yin Yang.

Yin Yang.

dog-shelter-in-ankara-06.jpg

An exhausted mom. / Yorgun bir anne.

dog-shelter-in-ankara-07.jpg

Yes, this was how some of them was showing that the food is theirs. / Evet, kimisi mama doldurulan kapları böyle sahiplendi.

dog-shelter-in-ankara-08.jpg

Tanya and little Asya. / Tanya ve yavru Asya.

dog-shelter-in-ankara-09.jpg

We dropped some more food around the village not only to the shelter. One location was this abandoned factory. / Yalnızca barınağa değil belde civarındaki birkaç noktaya mama bırakıldı. Bunlardna birisi de terk edilmiş bir fabrikaydı.

dog-shelter-in-ankara-10.jpg

Once an income for some workers, now a roof for some dogs. / Eskiden işçilere gelir kaynağı olan bu bina şimdi köpeklere çatı olmuş.

dog-shelter-in-ankara-11.jpg

There was a dramatic atmosphere under heavy snow and fog. / Yoğun kar ve sisle birlikte dramatik bir ortam vardı.

dog-shelter-in-ankara-12-terk-kamyonlar-trucks.jpg

Trucks alone with their destiny. / Kaderleriyle başbaşa kamyonlar.

dog-shelter-in-ankara-13-terk-edilmis-kamyon-abandoned-truck.jpg

Being left alone is gloomy for a truck as well. / Kamyon da olsan terk edilmenin bir hüznü vardır.

dog-shelter-in-ankara-14.jpg

“It was you, won’t you come in?” / “Sen miydin, içeri girmez misin?”

dog-shelter-in-ankara-15.jpg

Inside was interesting as the view from outside. / İçerisi de dışarıdan olduğu kadar etkileyici.

dog-shelter-in-ankara-16.jpg

It is like quest games. / Görev oyunları gibi.

dog-shelter-in-ankara-17.jpg

Actually such places can be considered in other ways. / Aslında bu tarz yerler bu şekilde değerlendirilebilir.

dog-shelter-in-ankara-18.jpg

With a little effort these places can be turned into an adventurous game and event places. / Bir miktar müdahaleyle macera dolu oyun ve etkinlik mekanlarına çevrilebilirler.

dog-shelter-in-ankara-19.jpg

Some parts of them can be still used for street animals as well and some amount of income could be used for this purpose. / Hatta mekanın bir bölümü sokak hayvanlarına destek amaçlı kullanılabilir ve gelirin bir kısmı da buna aktarılabilir.

dog-shelter-in-ankara-20.jpg

Maybe it is a utopic effort to try to save all street animals, but it is not difficult at all to give hope into one’s little eyes. / Tüm sokak hayvanlarını kollamak ütopik bir çaba olabilir belki ama en azından birisinin ufacık gözlerine umut doldurmak çok zor değil.


* This event was realized by Anmokask and led by Simay Patili Canlar Association. If you want to give information about the shelters in your city and/or share your similar experiences drop your notes on comment section below.

Also you can click here for some other shelters in Ankara.

* Bu etkinlik Simay Patili Canlar Derneği öncülüğünde Anmokask (Ankara Motosiklet ve Kampçılık Spor Kulübü) tarafından gerçekleştirilmiştir. Sen de bulunduğun şehirdeki barınaklar hakkında bilgi vermek istiyorsan yada bu tarz deneyimlerini paylaşmak istiyorsan, aşağıda yorumlar kısmına yazabilirsin.

Ayrıca buraya tıklayarak Ankara’daki başka barınaklara da ulaşabilirsin.


Baltic Circle: Day 1 - 2

Baltic Circle: Day 1 - 2

Lavender Gardens

Lavender Gardens