alper.jpg

HELLO!

I’m Alper Kokcu. Join my journey where I am exploring cultures and ideas via the connection of art, nature and architecture.

Redoubt Cemetery

Redoubt Cemetery

Following our all day long journey on Gallipoli on last summer, we were heading to the hotel while it was getting darker already.

On left side of the road we saw yet another sign which points to another cemetery. But where it is facing there was only a path. A narrow road with long trees on both sides, like it is inviting you to a secret place. We couldn’t resist, turned our car back and get through that mysterious tunnel, which brought us to Redoubt Cemetery.

Below you will find photos of this stunning place and its short story. But I have to underline that photos simply can’t reflect the impressive experience of being in such blessed place. Maybe you would also like to watch the video I prepared.

Geçen yaz Gelibolu yarımadasındaki tüm gün süren gezintimizin sonunda, hava da kararmaya başladığında otele doğru yol alıyorduk.

Yolun solunda bir başka mezarlığı gösteren yeni bir tabela daha gördük. Ama gösterdiği yerde yalnızca bir patika vardı. İki tarafından uzun ağaçların yükseldiği, dar bir yoldu bu; öyle ki sizi gizli bir yere davet ediyor gibi. Karşı koyamadık, arabayı geri döndürdük ve o gizemli tünelden geçerek Redoubt (tahkimli mevzi) Mezarlığı’na ulaştık.

Aşağıda bu etkileyici yerin fotolarını ve onun kısa hikâyesini bulacaksın. Ama belirtmeliyim ki, fotolar orada bulunmanın yarattığı inanılmaz deneyimi yansıtmakta başarısız kalıyorlar. Belki ek olarak, hazırladığım videoyu da izlemek isteyebilirsin.


redoubt-cemetery-01.jpg

On 8 May 1915 this ground was taken by the 2nd Australian Infantry Brigade.

Bu alan 8 Mayıs 1915 günü 2nci Avustralya Piyade Tugayı tarafından ele geçirilmiştir.

redoubt-cemetery-08.jpg

That night, these men from Melbourne and Victoria began to bury their fallen comrades here, behind the Allied lines, creating a cemetery that would be used until the end of the campaign.

Aynı gece Melbourne ve Victoria’dan gelen askerler burada Müttefik hatlarının gerisinde silah arkadaşlarını gömmeye başlamışlardı ve oluşturdukları bu mezarlık savaş sonuna dek kullanılacaktır.

redoubt-cemetery-09.jpg

After the Armistice, it was greatly enlarged with graves brought from surrounding area and it is named after the trenches and fortifications which lay to the North, called the Redoubt Line.

Ateşkes sonrasında yakın çevreden toplanan mezarlarla sahası daha da genişletildi ve kuzeyinde kalan siperler ve tahkimler sebebiyle ismi de Tahkimli Mevzi olarak anıldı.

redoubt-cemetery-10.jpg

This is the final resting place of more than 2000 servicemen, of whom nearly 1400 remain unidentified.

Burası şimdi 2000’den fazla askerin ebedi istirahat makanıdır. Mezarlardan yaklaşık 1400’ünün kime ait olduğu ise hala tespit edilememiştir.

redoubt-cemetery-20.jpg

Anzac Cove and Ariburnu Cemetery

Anzac Cove and Ariburnu Cemetery

Remembering Anzac Day

Remembering Anzac Day