alper.jpg

HELLO!

I’m Alper Kokcu. Join my journey where I am exploring cultures and ideas via the connection of art, nature and architecture.

Lake Salda

Lake Salda

While we were driving to the beautiful ancient city Sagalassos in the summer of 2018, we dropped by the renowned Lake Salda. They call this place also as Saldives, most probably due to our habits to develop empathy by imitating. (Two days later after this visit I will think about the same issue in Kuladocia as well.)

Apart from the importance of names, Lake Salda is indeed a nice place especially for photography lovers. It would be even better if there wouldn’t be such lame tea-coffee places around.

2018 yazında güzel antik şehir Sagalassos’a giderken, daha önceden ününü duyduğumuz Salda Gölü’ne de uğradık. Taklit ile duygudaşlık (empati) kurmaya alışkın olduğumuzdan olsa gerek, buraya Saldivler de deniliyor. (Aynı konuyu bu ziyaretten iki gün sonra Kuladokya’da da irdeleyeceğim.)

İsmin önemini bir kenara koyacak olursak, gerçekten de beyazın tutkulu bir turkuazla kaynaştığı Salda Gölü –özellikle de fotoğraf sevdalıları için- güzel bir yer. Bir de böyle yerlerin değerini bilemeyen şu başarısız çay-kahve işletmeleri olmasa. 


lake-salda-golu-01.jpg
lake-salda-golu-17.jpg

Kula Fairy Chimneys

Kula Fairy Chimneys

Baltic Circle: Day 11 - 13

Baltic Circle: Day 11 - 13